HEMI

Slepý psík

Život so slepým psíkom môže byť na premýšľanie majiteľa komplikovanejší než život so zdravým psíkom. Slepému psíkovi treba pripraviť nemenné prostredie. Keď si psík zvykne aká prekážka sa kde vyskytuje, tak sa bude pohybovať s istotou a nemusí byť na ňom ani poznať, že nevidí. Ak sa predsa len udeje nejaká zmena, treba s ňou psíka oboznámiť a dať mu dostatočný čas na to, aby si zvykol.

Pri privolávaní psíka treba brať na zreteľ jeho postihnutie. Napriek tomu, že sa odporúča pri výcviku zadať psovi len jeden povel, pri slepom psíkovi na toto pravidlo zabudneme. Treba naň rozprávať aby vedel, kde sa presne vyskytujeme.

Na prechádzky berieme psíka spočiatku na vôdzke. Naučíme ho povely pre zastavenie, zabočenie do strán či špeciálny povel na schody, aby sme ho vedeli slovne ovládať pri obchádzaní a prekonávaní prekážok. Snažíme sa ho brávať do rovnakého prostredia, aby sa naučil, kde je aká prekážka. V tomto prostredí sa časom bude pohybovať s istotou. Cudzie prostredia určite netreba vynechávať, ale treba mať psíka na vôdzke a dbať na to, aby si na prekážkach, ktoré nepozná, neublížil.

Pri venčení treba ostatných psíčkarov upozorniť na to, že náš psík nevidí. Určite k nemu pustíme len nekonfliktných psíkov (samozrejme ho nebude úplne izolovať) a včas ho upozorníme na to, že sa psík približuje. Váš psík sa určite rýchlo naučí rozoznávať štrganie psích známok a tak bude mať predstavu, kde sa psí kamoš nachádza.

Netreba zabúdať na to, že psy majú omnoho lepší sluch ako ľudia. Napriek tomu, že Váš psík nevidí, bude si toto postihnutie kompenzovať napr. lepším vnímaním zvukov z okolia. Ale stále by ste tu preň mali byť Vy, ako oporný stĺp, ktorý mu vždy našepká čo sa v okolí deje J


Späť do zoznamu článkov  Späť na úvod
HEMI o.z. © 2019 |